• Menu
  • Menu

Toulky Podyjím – hrad Bítov

Romantický hrad  Bítov se ční na vysoké skále v zákrutě řeky Želetavky, která poté teče přímo do Vranovské přehrady. Do hradu je možné se dopravit parníkem a pak se k němu z přístaviště vyšplhat příkrou cestou. Další možností je autem a zaparkovat na parkovišti asi 1 km od hradu. A my jsme zvolili ještě turistickou variantu. Auto jsme zaparkovali v obci Bítov a k hradu jsme šli zelené turistické značce, vedoucí lesem s několika krásnými vyhlídkami na klikatící se řeku hluboko dole v údolí a na hrad. Zabloudit nemůžete, protože „Všechny cesty vedou na Bítov“.

Státní hrad Bítov je velmi pěkný, s bohatě vyzdobenými interiéry a zajímavými prohlídkovými okruhy. Stojí za to jej navštívit. Prohlédnout si zde můžeme palácové interiéry s krásným historickým nábytkem, hradní kapli, zbrojnici a hladomornu. Součástí prohlídky je hradní panská kuchyně, ve které se natáčela pohádka Tajemství staré bambitky. Poslední majitelé byli velcí milovníci zvířat. Založili u hradu soukromou zoologickou zahradu. Byli také velcí cestovatelé a tak na hradě vznikla rozsáhlá sbírka domácích i cizokrajných zvířat. Nachází se tu největší sbírka vycpaných psů na světě.

Informace:
Hrad byl založen v 11. století na místě původního velkomoravského hradiště a to jako první z řetězce hradů, které měly chránit jižní hranici přemyslovského státu. První písemná zmínka o hradu Bítov pochází z roku 1061. Hrad byl založen na ostrožně na levém břehu říčky Želetavky. Hrad byl členěn na tři části oddělené navzájem valy. Kolem roku 1200 byl nahrazen původní hradský systém novým rozdělením kraje a výrazem tohoto nového uspořádání je i početná řada zeměpanských správců hradu Bítova. Před polovinou 13. století začala přestavba Bítova, ze které je zachováno torzo válcové věže s břitem a torzo hradního paláce ukryté v hmotě pozdně gotických budov kolem nepravidelného nádvoří. Počátkem 14. století se Bítov dostává do rukou Lichtenburků z Bítova, kteří přistoupili k další přestavbě hradu a začali budovat jádro hradu na východní straně v místech dnešního paláce. V 17. století byl v majetku rodu Jankovských z Vlašimi a v té době byl přestavěn na barokní opevněný zámek. Další romantická gotizující přestavba byla provedena v letech 1811–1863 za Daunů. V hradní kapli se zachovala gotická dřevořezba Madony s dítětem z počátků 14. století. Interiéry hradu zdobí hodnotná sbírka obrazů německých a rakouských romantiků. Dále jsou zde vystaveny početné zoologické sbírky posledního majitele hradu barona Jiřího Haase, pro nějž hrad roku 1912 koupil jeho otec, velkovýrobce porcelánu Georg Haas z Hasenfelsu.

Otevírací doba:
Duben a říjen od 9 do 16 hodin. Pouze o sobotách, nedělích a svátcích.
Květen, červen a září denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
Červenec a srpen denně kromě pondělí 9 do 18 hodin.

Web: https://www.hrad-bitov.cz/cs 

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *